Automatická modulace proudu na CT

V jednom z předešlých článků již byla popsána automatická modulace proudu na CT. Tato modulace mění hodnotu anodového proudu tak, aby v každé projekci (zadopřední, bočná; v oblasti krku, ramen, hrudníku, břicha…) byla použita taková dávka (neboli tolik fotonů), jaká je zapotřebí pro získání požadované kvality obrazu. V tomto článku se podíváme na praktické ukázky modulace proudu na CT Somatom Drive a Somatom Definition Flash.

Při plánování konkrétní fáze CT vyšetření se vlevo od topogramu objeví podélný dávkový profil, tak jak ho vidíme na obr. 1 zelenou barvou. Tento profil nám na základě topogramu odhaduje, jakou hodnotu mAs použije v dané oblasti, aby CT skener získal požadovanou kvalitu obrazu definovanou referenční hodnotou mAs. Z obr. 1 vidíme, že podél celého CT skenu je vždy požadovaná hodnota mAs nižší, než je limit CT skeneru, který je pro dané nastavení CT protokolu uveden žlutou čarou (a v našem případě hodnotou max 219 mAs). Takže u tohoto pacienta proběhne celý CT sken bez omezení. Podívejme se na další ukázku uvedenou na obr. 2.

Obr. 1: Podélný dávkový profil pacienta s požadovanými mAs nižšími, než je limit rentgenky

Obr. 2: Podélný dávkový profil pacienta s požadovanými mAs vyššími, než je limit rentgenky

Na obr. 2 vidíme topogram a vedle něho opět dávkový profil, tentokrát zabarvený zelenou a žlutou barvou. Žlutá část profilu říká, že v příslušné anatomické oblasti nedokáže CT skener vyprodukovat tolik záření, kolik je potřeba pro získání referenční kvality obrazu. Řešení v těchto případech je pak dvojí. Buď radiologický asistent, resp. pracovník ovládající vyšetřovací konzoli, nechá CT skener, ať prodlouží dobu rotace rentgenky. Pak má rentgenka více času vyprodukovat v každém bodě rotace okolo pacienta dostatek fotonů. Prodlouží se tak doba skenu, ale bude vyprodukována požadovaná hodnota mAs. Druhou možností je, že radiologický asistent rozhodne, že není vhodné prodloužit dobu rotace rentgenky okolo pacienta, žlutá oblast dávkového profilu se odřízne, tím se v příslušné oblasti zmenší hodnota mAs na maximální možnou (na obr. 2 je to 289 mAs) a některé anatomické oblasti tak zůstanou podzářené, ale doba rotace zůstane stejná. V těchto podzářených oblastech dojde ke zhoršení kvality obrazu.

Mimo tyto dva výše zmíněné „vzhledy“ dávkových profilů však existují ještě další dvě možnosti. Tyto dvě možnosti jsem si vypůjčila z manuálu CT skeneru, proto zde není foto dávkového profilu s konkrétním topogramem pacienta. Tou první možností je vzhled dávkového profilu, který je uvedený na obr. 3.

Obr. 3: Podélný dávkový profil s lehce vyššími mAs, než je limit rentgenky

V případě na obr. 3 je určitá část profilu vybarvena zelenými proužky. To znamená, že v příslušné anatomické oblasti by bylo ideálně potřeba o něco více rtg fotonů, než je rentgenka schopná vyprodukovat. Při akceptování nižší hodnoty mAs (proužkovaná část se odřízne, stejně jako v případě na obr. 2), což je i doporučená možnost jak pokračovat, dojde k velmi mírnému zhoršení kvality obrazu v této lehce podzářené anatomické oblasti. Ale změna bude velmi malá, proto se doporučuje pokračovat v CT vyšetření bez změny dalších parametrů.

Poslední možností je takový dávkový profil, jaký je uvedený na obr. 4.

Obr. 4: Podélný dávkový profil pacienta s požadovanými mAs podstatně vyššími, než je limit rentgenky

V těchto případech je požadovaná hodnota mAs podstatně vyšší, než je rentgenka schopná vyprodukovat. CT sken s referenční kvalitou obrazu a s požadovaný rozsahem není možné provést. Je potřeba kompletně změnit nastavení tohoto protokolu pro daného pacienta. Tento typ dávkového profilu se vyskytuje u extrémně obézních pacientů.

Ještě se krátce vrátím k dávkovému profilu na obr. 2. Maximální možná hodnota mAs závisí také na délce CT skenu. Čím delší je sken, tím více záření musí rentgenka celkově vyprodukovat a tudíž je více omezená maximální hodnota mAs v průběhu skenu. Když se podíváme na obr. 5, je zde několik vzhledů dávkových profilů společně s požadovanými rozsahy CT skenu znázorněnými na topogramu růžovým obdélníkem.

Obr. 5: Maximální možná hodnota mAs v závislosti na délce skenu

Z obr. 5 vidíme, že pro nejkratší délku skenu (horní obrázek) je max. hodnota mAs 298, pro delší sken (prostřední obrázek) je to 292 mAs a pro nejdelší sken (spodní obrázek) je to 289 mAs. Toto je potřeba vzít v potaz, když se plánuje rozsah skenování u větších pacientů.

Použitá literatura
Siemens Somatom Drive. Instructions for use.
Obrázky pochází z Pracoviště radiodiagnostiky a intervenční radiologie IKEM.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *