Černobyl (8)

12. května 1986
Likvidace důsledků havárie
Představitelé MAAE ocenili rozsah a charakter informací od SSSR

MOSKVA: Představitelé Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), kteří přijeli do SSSR v souvislosti s havárií černobylské jaderné elektrárny, si o katastrofě mohli udělat sami představu. Prohlásil to v sobotu generální ředitel MAAE Hans Blix na tiskové konferenci v tiskovém středisku ministerstva zahraničních věcí SSSR,

Město Černobyl, které je od jaderné elektrárny vzdáleno 18 km, jsme obletěli ve vrtulníku a poškozený agregát jsme pozorovali ze vzdálenosti 800 m. Řetězová reakce v černobylské jaderné elektárně byla automaticky zastavena v okamžiku havárie. Třetí reaktor, který je v bezprostřední blízkosti poškozeného čtvrtého, při havárii poškozen nebyl, jeho chladící a bezpečnostní systém fungují normálně. Poškozený reaktor utrpěl hořením grafitu. Tyto vzněty byly uhašeny, ale teplota je i nadále vysoká. Bylo rozhodnuto celý čtvrtý reaktor zabetonovat. Byly zahájeny práce na vybudování betonového základu pod reaktorem. Maximální úroveň radiace v třicetikilometrové oblasti dosahovala 10-15 milirentgenů za hodinu. 5. května klesla na 2-3 milirentgeny za hodinu a 8. května na 0,15 milirentgenu za hodinu. Radioaktivita v kyjevských vodních nádržích byla celou dobu normální, řekl na tiskové konferenci ředitel oddělení pro jadernou bezpečnost MAAE M. Rosen.

Představitelé MAAE pak odpověděli na četné otázky novinářů. Na otázku, zda je spokojen s rozsahem a charakterem informací, které dostal za svého pobytu v SSSR, H. Blix odpověděl: Zcela jistě ano. Dále zdůraznil, že měl velmi otevřené diskuse s ministry a experty, a že v mnoha případech to byli lidé, s nimiž udržuje pracovní kontakty již dávno. Řekl, že se sovětskou stranou byla vypracována úmluva o poskytování stálých informací. Domnívám se, že to je první krok v mezinárodním úsilí o vytvoření určitého systému včasného varování, řekl. H. Blix.

Na závěr návštěvy generálního ředitele Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Hanse Blixe v Sovětském svazu bylo vydáno komuniké, v němž se mj. píše: Během návštěvy byly H. Blixovi a odborníkům, kteří ho doprovázeli, poskytnuty informace o havárii v čenobylské jaderné elektrárně. Byly projednány způsoby zvýšení bezpečnosti jaderné energetiky rozšířením mezinárodní spolupráce a zvýšením úlohy MAAE v této oblasti. Sovětská strana vyjádřila v souladu s výzvou generálního ředitele MAAE ochotu poskytnout o havárii informace, o nichž by se moho jednat na poradě expertů na otázky jaderné bezpečnosti, aby se členské země MAAE mohly poučit ze zkušeností s cílem dále zvýšit bezpečnost jaderné energetiky. Sovětská strana prohlásila, že tato havárie neovlivní realizaci vytyčených plánů rozvoje jaderné energetiky v SSSR,

Agentura TASS včera zveřejnila tuto zprávu rady ministrů SSSR: Na černobylské jaderné elektrárně a v jejím blízkém okolí se dnes dezaktivovalo území, objekty elektrárny a dopravní komunikace. Připravuje se dezaktivace obytných domů. Podniká se komplex přípravných opatření k betonování reaktorového oddělení čtvrtého energetického bloku. Radiační situace na západních hranicích SSSR je normální. Na území Ukrajiny a Běloruska zůstává radiace na dosavadní úrovni.

Washington pokračuje v protisovětské kampani, která se vyznačuje nejrůznějšími podvrhy a urážkami SSSR. USA využily havárie v černobylské jaderné elektrárně a zahájily palbu proti rostoucí mezinárodní autoritě Sovětského svazu a proti samotné myšlence vzájemné důvěry mezi státy. Konstatoval to včera komentátor agentury TASS V. Černyšev.

KYJEV: Nynější situace v černobylské jaderné elektrárně už nepředstavuje velké nebezpečí, řekl sovětským novinářům víceprezident Akademie věd SSSR akademik Jevgenij Velichov. Včerejšek označil za rozhodující. Začíná nová etapa prací. Je třeba provést celou řadu měření, výzkumů a určit nejvíce zamořená místa. V nanejvýš obtížných podmínkách vysoké radioaktivity uvnitř bloku se provádějí speciální práce. Mnoho nyní dělají stavbaři. Ochlazují půdu a dodávají velké množství betonu. Cílem je „pohřbít“ havarovaný reaktor.

BONN: Spolkový kancléř Helmut Kohl byl v sobotu nucen přiznat, že západoněmecké obyvatelstvo v žádném okamžiku nebylo a není bezprostředně ohroženo havárií jaderné elektrárny u Černobylu.

Cernobyl_13

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *