CODE = COnceptus Dose Estimation (2)

V dnešním článku si řekneme více o použití softwaru CODE pro odhad dávek na plod u těhotných pacientek podstupujících skiaskopicky vedené výkony. Jen pro připomenutí, software CODE je dostupný online po bezplatné registraci na: http://embryodose.med.uoc.gr/code/.

Po přihlášení zvolme druh modality „Fluoroscopy“ neboli skiaskopicky vedené výkony. Následně je požadována fáze těhotenství, nechť je to první trimestr, viz obr. 1.

Obr. 1: Výběr modality skiaskopicky vedené výkony a fáze těhotenství

Po volbě fáze těhotenství máme na výběr buď skiaskopické projekce („Fluoroscopic projections“) nebo skiaskopické výkony („Fluoroscopic procedures“). Zvolme skiaskopické projekce („Fluoroscopic projections“). Zde jsou poté předdefinované projekce pro oblast hrudníku a srdce („Thorax_Heart“), pro horní břicho („Upper Abdomen“) a dolní břicho („Lower Abdomen_Pelvis“). Zvolila jsem hned první projekci „Esophagus LAO“. Zkratka LAO představuje projekci Left Anterior Oblique neboli levá šikmá přední. Nicméně na rozdíl od klasické skiagrafie popisuje projekce pozici detektoru, nikoli směr, v jakém rtg svazek prochází tělem pacienta. U pozice LAO je detektor umístěn na levé přední straně pacienta, takže rtg svazek vstupuje do pacienta na pravé zadní straně, prochází pacientem zprava doleva, zezadu dopředu. Projekce LAO 90° pak popisuje (platí i pro intervenční kardiologii) levou bočnou projekci, u které je detektor umístěn na levé straně pacienta, takže rtg svazek vstupuje do pacienta na jeho pravém boku. Pro projekce AP a PA však platí, že popisují směr rtg svazku jako ve skiagrafii, tj. AP popisuje předo-zadní projekci, PA zado-přední. Definici konkrétních projekcí lze získat také v manuálu pro odhad dávek na plod pro těhotné ženy pracující na katetrizačním sále (více v příštím článku).

Po zvolení „Esophagus LAO“ se mi objeví tabulka pro zadání napětí, součinu kermy a plochy, vzdálenosti pacienta od ohniska (FSD = focus to skin distance) a základní (mm Al) + přídavné (mm Cu) filtrace, viz obr. 2. Zadám hodnoty a poté kliknu na Calculate a ihned mám k dispozici dávku na plod.

Obr. 2: Výběr skiaskopické projekce mimo oblast břicha/pánve

U projekcí mimo břicho a pánev, tj. v případech, kdy se plod nevyskytnul v primárním rtg svazku, jsou všechny výše zmíněné parametry dostatečné pro odhad dávky, která bude obecně velmi nízká, protože plod obdrží dávku pouze z rozptýleného záření. Jiná situace je v případech, kdy se plod nachází v primárním rtg svazku. Zvolme tedy novou projekci, „Pelvis AP“ z podzáložky „Lower Abdomen_Pelvis“. Mezi požadovanými parametry je již požadována i hloubka plodu (pouze u prvního trimestru), viz obr. 3. Jak bylo zmíněno v předešlém článku, není-li známa hloubka uložení plodu, zadává se standardně hodnota 9 cm.

Obr. 3: Výběr skiaskopické projekce v oblast břicha/pánve

Při zaškrtnutí více projekcí je možné zadat parametry pro více projekcí a poskládat tak z nich celý výkon. Výsledná dávka je pak součtem dávek ze všech projekcí a je možné také vidět, která projekce představovala pro plod největší zátěž, viz. obr. 4.

Obr. 4: Souhrn dávek z několika projekcí (náhodně zvolené expoziční parametry)

Nyní se podívejme na skiaskopicky vedené výkony, podzáložka „Fluoroscopic Procedures“. Jednak je zde možné zvolit oblast výkonu – gastrointestinální, kardiologická, ortopedická a jiná. Klikneme-li na některou oblast, např. kardiologickou, nabídnou se nám ještě různé typy výkonů (v kardiologii koronarografie a angioplastika, implantace kardiostimulátoru nebo katétrová ablace), poté teprve projekce s konkrétními expozičními parametry, viz obr. 5.

Obr. 5: Výběr typu výkonu a projekcí

Software samozřejmě disponuje i manuálem (nápovědou), který je k dispozici na horní liště pod slovem Help. Toto je již vše k použití softwaru CODE pro odhad dávek na plod těhotných pacientek. CODE však dokáže odhadnout dávku na plod i u těhotných žen pracujících na katetrizačním sále, o tom ale až v následujícím článku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *