Použití stínění v mamografii

Součástí mamografických rentgenových přístrojů je vnitřní stínění, aby nedocházelo k ozařování dalších orgánů, které nejsou v rentgenovém svazku, rozptýleným zářením ze samotného přístroje. Z toho důvodu má použití stínící zástěry při mamografickém vyšetření pouze velice malý efekt na snížení dávky z rozptýleného záření.

Každý mamografický přístroj je jednou ročně kontrolovaný, mezi kontrolované vlastnosti patří např. to, zda rentgenové záření skutečně prochází podél hrudní stěny, že nezasahuje dále do hrudníku a neozařuje tak další orgány.

Použití stínění štítné žlázy se nedoporučuje, protože jednak zhoršuje možnost nastavení správné polohy prsu a současně velmi nepříznivě ovlivňuje kvalitu snímku. V některých případech to může vést k nutnosti zopakovat mamografické vyšetření.

Použití stínící zástěry pro pokrytí břišní dutiny pacientek je obecně dobrovolné, použití se doporučuje u žen, které jsou těhotné, popř. mohly by být těhotné v době vyšetření. Výhodou stínící zástěry je, že neovlivňuje kvalitu snímku, jako tomu je v případě stínění štítné žlázy.

Použitá literatura:
American Association of Physicists in Medicine. AAPM response to use of lead aprons in mammography. 2011, http://www.aapm.org/publicgeneral/LeadApronsMammographyResponse.asp

1 komentář u „Použití stínění v mamografii

  1. misa

    Díky moc za tento článek! Zvlášť v době, kdy chodí poplašné zprávy o škodlivosti mamografie, je důležité vědět, jak to s tím stíněním při tomto vyšetření ve skutečnosti je!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *