Do roku 2030 vzroste počet nově diagnostikovaných případů rakoviny na 22 milionů ročně

Dle Světové zdravotnické organizace WHO bude celosvětově do roku 2030 každoročně nově odhaleno 21,6 milionů nových případů rakoviny. To znamená nárůst o 53 % ve srovnání se stavem v roce 2012.

V roce 2012 byla přibližně u 14 milionů lidí nově diagnostikována rakovina a 8,2 milionu lidí v roce 2012 zemřelo v důsledku rakoviny. To znamená, že u každého pátého muže a u každé šesté ženy bude do věku 75 let diagnostikována rakovina, každý osmý muž a každá dvanáctá žena pak v důsledku této nemoci zemře.

Přibližně 57 % nově diagnostikovaných případů a 65 % z celkového počtu úmrtí připadá na vyspělé státy světa. Vědci odhadují, že do roku 2025 bude připadat na vyspělé státy o něco méně než 80 % všech úmrtí v důsledku rakoviny.

Mezi nejčastěji se vyskytující druhy rakoviny patří rakovina plic, prsu a tlustého střeva, které společně představují 35 % všech nově diagnostikovaných případů. Současně report WHO uvádí, že rakovina plic, žaludku, konečníku a prsu jsou každoročně odpovědné za nejvíce úmrtí v důsledku rakoviny. V důsledku rakoviny plic zemřelo 1,5 milionu lidí, což je dvakrát více než v důsledku rakoviny žaludku.

Autoři v reportu WHO mimo to uvádějí, že odhadem asi 30 % úmrtí v důsledku rakoviny mohlo být zabráněno a jsou spojeny s některým z těchto 5 faktorů: vysoké BMI, nízký příjem ovoce a zeleniny, nedostatek fyzické činnosti, kouření a alkohol.

Kouření představuje jeden z nejvážnějších rizikových faktorů. Rakovina vzniklá v důsledku kouření představuje 20 % všech úmrtí a 70 % úmrtí v důsledku rakoviny plic.

Počet případů rakoviny se zdvojnásobil za posledních 20 let a bude tomu tak i v následujících 20 letech. Právě proto je velmi důležité dbát na prevenci.

Mezi další hlavní přičiny úmrtí patří hepatitida typu B a C a lidský papilomavirus (HPV).

Nejšokujícím poznatkem reportu WHO však zůstává fakt, že počet nově indikovaných případů rakoviny se za 20 let zvýší ze 14 milionů/rok na  22 milionů/rok.

Použitá literatura:
http://www.cbsnews.com/news/global-cancer-rates-expected-to-hit-22-million-per-year-in-by-2025-who/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *