MIYABI angio-CT systém

Siemens nedávno přišel s novým zobrazovacím systémem, který kombinuje dvě zobrazovací modality. Jedná se o systém MIYABI, který kombinuje angiografický systém Artis zee a 16-řadý CT skener Somatom Emotion. Tento systém se označuje jako hybridní, protože kombinuje dva typy zobrazení, ale běžně se jako hybridní označují systémy, které kombinují funkční zobrazení (nukleárně-medicínské) s anatomickým zobrazením (CT, MR).

Systém je vhodný zvláště pro miniinvazivní výkony, které jsou obtížnější z důvodu horšího přístupu k danému místu, např. z důvodu přílišného vinutí tepny (embolizační výkony). Výkon může být ulehčen tím, že při nejasné anatomii si lékař na „mobilním“ CT zobrazí anatomickou část v 3D, což by mu mělo ulehčit další zavádění instrumentária. Nebo podobně při embolizačním výkonu si lékař pomocí CT perfuze zjistí, je-li embolizace provedena správně. Hlavní výhodou je tedy možnost kombinace CT zobrazení a okamžitého přístupu do krevního řečiště, což je využitelné i při traumatech.

MIYABI_1Obr. 1: Hybridní systém MIYABI (Siemens)

MIYABI_2Obr. 2: Hybridní systém MIYABI (Siemens)

CT skener disponuje funkcí Twin Beam, což je možnost dual-energy zobrazení, užitečná právě při CT perfuzi. CT skener je umístěn na kolejnicích a je-li potřeba, přijede skener ke stolu s pacientem, který se vysune směrem k CT.

Systém lze vytvořit i z jiných zobrazovacích systémů, než pouze Somatom Emotion a Artis zee. Z CT systémů je možné zvolit ještě Somatom AS nebo Somatom Definition Edge, z angiografických systémů pak mimo Artis zee ještě Artis zeego, Artis Q nebo Artis Q.zen.

Použitá literatura:
http://www.healthcare.siemens.com/angio/artis-interventional-angiography-systems/miyabi/features
Powerful interplay – MIYABI angio-CT. Siemens Healthcare

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *