Černobyl (2)

4. května 1986
Pokračující práce na likvidace havárie
N. Ryžkov navštívil oblast černobylské jaderné elektrárny

Moskva: V pátek 2. května navštívili oblast černobylské jaderné elektrárny člen politického byra ÚV KSSS, předseda rady ministrů SSSR N. Ryžkov a člen politického byra a tajemník ÚV KSSS J. Ligačov. Seznámili se se situací v okolí jaderné elektrárny a za účasti vládní komise, vedoucích představitelů ÚV KS Ukrajiny a vlády ukrajinské SSR, stranických orgánů a sovětů Kyjevské oblasti a města Černobylu projednali opatření, která jsou podnikána k likvidaci ohniska havárie ve čtvrtém energobloku jaderné elektrárny, k normalizaci situace v jejím okolí a k poskytování pomoci místnímu obyvatelstvu.

Bylo konstatováno, že práce na likvidaci havárie a odstraňování jejích následků pokračují organizovaně a s využitím nezbytných prostředků. Bylo rozhodnuto o dodatečných opatřeních k urychlení těchto prací.

N. Ryžkov a J. Ligačov se setkali s pracujícími, kteří byli dočasně evakuováni z oblasti jaderné elektrárny. Zajímali se o zajištění jejich životních podmínek, obchodu a zdravotní péče, o jejich pracovní zařazení, o činnosti škol a předškolních zařízení pro děti.

Rada ministrů SSSR 1. května vydala tuto zprávu: Na černobylské jaderné elektrárně ve středu pokračovaly práce spojené s realizací celého komplexu technických opatření. Radioaktivita v areálu jaderné elektrárny a v místě, kde závod stojí, se o 25 až 50 procent snížila. Pracuje se také na dezaktivaci zasažených míst v okolí areálu jaderné elektrárny.

Postiženým, mezi nimiž je 18 osob ve vážném zdravotním stavu, se poskytuje náležitá pomoc. Mezi postiženými nejsou žádní zahraniční občané.

Ve dnech 30. dubna a 1. května byli na sovětském ministerstvu zahraničních věcí v Moskvě přijati velvyslanci Británie, Finska a Nizozemska a také chargé d’affaires Francie a Rakouska.

Z pověření sovětské vlády je první náměstek ministra zahraničních věcí SSSR A. Kovaljov informoval o situaci při odstraňování následků havárie na černobylské jaderné elektrárně.

Západní hromadné sdělovací prostředky rozšiřují v souvislosti s havárií v černobylské jaderné elektrárně pomlouvačné výmysly. Konstatovala to sovětská televize v reportáži z letiště Šeremeťjevo. Poukázala rovněž na to, že některé země demonstrativně své občany ze SSSR odvolávají. To, že příkaz, aby okamžitě opustili SSSR, není v žádném případě diktován péčí o jejich zdraví, pochopili i mnozí ze zahraničních turistů, studentů, aspirantů, kteří byli urychleně dopraveni na letiště Šeremeťjevo. Byly však podnikány pokusy přesvědčit je. Při vstupu do britského letadla byla demonstrativně kontrolována radioaktivita jejich oděvů, které jim byly vyměněny za jakési jednotné úbory, aby pak v Londýně budili svým vzhledem senzaci.

Britský občan A. Taylor uvedl, že studoval slovanské jazyky v Minsku. Na tom, aby odjel, trvalo, a to velmi kategoricky, velvyslanectví Velké Británie. Francouzka S. Artoisová, která studovala v Kyjevě, vyslovila názor, že západní tisk využívá havárii k nepřístojným cílům. Kanaďanka A. Courtová, která se v Kyjevě věnuje vědecké práci, prohlásila, že sovětští lidé by nepřipustili, aby bylo ohroženo zdraví zahraničních občanů a současně také zdraví vlastních dětí. Při sebemenším nebezpečí by byly děti z Kyjeva odvezeny, řekla. Člen skupiny amerických turistů uvedl, že jim bylo sděleno, že jejich život je v nebezpečí a musejí opustit Moskvu. Označil tento rozruch za „provokační kampaň“.

New York: Generální tajemník OSN J. Peréz de Cuellar po setkání se stálým představitelem SSSR v OSN vyjádřil uspokojení nad tím, že je situace v černobylské jaderné elektrárně pod kontrolou.

Jak oznámil oficiální představitel generálního tajemníka, J. Peréz de Cuellar konstatoval, že sovětská vláda informovala řadu evropských států o havárii a o krocích, které byly podniknuty k likvidaci jejích následků, aby představitelé zemí, které mohou být zasaženy, mohli podniknout nezbytná opatření k zajištění zdraví obyvatelstva a ochrany životního prostředí. Generální tajemník OSN je ve styku se stálým zástupcem SSSR v OSN J. Dubininem a se stálým zástupcem ukrajinské SSR v OSN G. Udovenkem a vyjádřil tím svou účast a rovněž připravenost poskytnout v nezbytném případě pomoc. J. Peréz de Cuellar je rovněž neustále ve styku s generálním ředitelem Mezinárodní agentury pro atomovou energii H. Blixem.

Cernobyl_4

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *